A pro změnu – zase bílá

Ráda si dopřeju kvalitní kávičku s domácím dortíkem nebo koláčkem. A když se to spojí se společností báječných přátel, kulinářský zážitek je dokonalý. Přemýšlela jsem, proč jsem si oblíbila jednu kavárnu. Co je na ní jiného, než na ostatních místech. Proč, když si domlouvám rande s kamarádkou nebo kávu s klientem, vždycky skončíme tady.

Proč tady?

Prvním mega důvodem je to, že paní majitelka vlastnoručně peče všechny ty dobroty sama. Chuťové buňky zákazníka potěší nejen kvalitní suroviny, ale i to, že jsou tvořeny s láskou. Příjemné a usměvavé obsluze nelze nic vytknout.

Zbývá už jen prostředí – interiér. A to je ONO!

Na zdech jsou tapety v širokých pruzích v teplých odstínech hnědé, vanilkové a pískové. V rozích stojí vysoké lampy, které světlem dotvářejí měkkost a útulnost kavárny.

Po otevření dveří a prvním kroku do prostoru váš zrak upoutá vysoká lednice vpravo, s pestrou nabídkou dortíků a makronek.

Sedí se zde velmi příjemně, čas se zpomalí, tělo se uvolní a mysl uklidní.

Všeho příliš škodí

Ráda poznávám nová místa i ochutnávám různé dobroty. Kamarádka mě nedávno pozvala do nově otevřené francouzské restaurace. U vchodu nás přivítaly dva květináče a v nich „tchýnin jazyk“. Tato květina je spojena s nelichotivým názvem a určitě i její ostré a špičaté listy, nejsou to pravé u vstupních dveří. Na zdech v celém prostoru byla bílá barva a občas visel plakát v hnědém rámečku, ve stylu a´la France. Všechen nábytek, stoly i židle, byly také tmavě hnědé. Jídlo vynikající. Ovšem obsluha poněkud zmatená. Levá ruka nevěděla, co dělá pravá, vázla komunikace. Nedokázaly jsme se s kamarádkou zbavit pocitu nervozity. Náš rozhovor byl velmi kostrbatý a pozornost neustále upoutávala zmatená obsluha. Necítily jsme se uvolněně. Dojedly jsme oběd, a bez kávy a dezertu, jsme odešly.

A pro změnu – zase bílá    

Výborná, nápaditá, zdravá a domácí kuchyně je i na jiném místě ve městě. Barvy na zdech jsou bílé a interiér jednoduchý a čistý. Ovšem sezení v jedné části je příliš vysoké a nepohodlné. Po chvíli se začnete vrtět a bolí vás záda. Občas sem zajdeme na chutný, ale RYCHLÝ oběd. Domácí koláč si koupíme domů s sebou. Ani tady se mezi bílými zdmi dlouho nezdržíme.

Řeč barev

Barevné vnímání lidí je odlišné. Každý vnímáme barvy i odstíny jinak. Roli zde bude hrát i naše osobní číslo Ming Kua, které patří k jednomu z pěti prvků. Stejnou barvu, např. červenou bude každý prvek vnímat rozdílně. Barva je nositelem určité energie. Barvy nám pomáhají dotvořit náladu interiéru. Působí na nás víc, než si možná vůbec uvědomujeme. Barva na zdi je velká plocha a ovlivňuje nás, ať chceme nebo ne.

Bílá barva patří k prvku kov, který je spojen s komunikací, řádem, disciplínou a pravidly. V bílém prostoru nám mozek sviští na plné obrátky, rozum nabízí stále nové a nové argumenty, a myšlenky nejsou k zastavení. Tyto vlastnosti můžeme plně využít v mnoha profesích.

Ale pro relax a odpočinek bílá není to pravé. Zkuste si vyjít do přírody a najít v ní bílé místo, kde si opravdu oddechnete a načerpáte energii.

Tip na malé cvičení: Zavřete oči a představte si, že ležíte na bílé pohovce v bílé místnosti a vnímejte svoje tělo. Cítíte pocit pohody a uvolnění? Nebo si všimnete, že je vaše tělo napnuté a hlava zapnutá?

Pokud je bílá barva vaším favoritem, doporučuji čistou bílou nahradit jemnými neutrálními odstíny béžové, vanilkové, slonové kosti nebo bílé kávy.

A jak barvy v restauraci nebo kavárně vnímáte vy?

Napište mi vaše postřehy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *