Letní hra s 5P

Léto je spojené s dovolenou, prázdninami a odpočinkem.                                     

Naplánovali jsme si, jak v době volna doženeme vše, co jsme nestihli během roku. Jet k moři nebo do hor, přečíst knihu, poslechnout si muziku, pustit si film, navštívit příbuzné, setkat se s kamarády, vymalovat, opravit střechu na chalupě, posekat zahradu, umýt okna, lenošit … určitě si každý doplní další a další aktivity.

Feng Shui pracuje v prostoru s 5 prvky a využívá jejich vzájemného působení k harmonizaci prostoru.

5 prvků – oheň, země, kov, voda a dřevo

Vše kolem nás je tvořeno z 5 prvků. Doma nebo v kanceláři vidíme tyto prvky kolem sebe jako zařízení a doplňky, vnímáme jejich barvu, tvar a materiál, a vzájemně je kombinujeme. I každý člověk patří podle data narození k jednomu z 5 prvků. A já mám pro vás tip nebo nápad.

5 prvků na vlastní kůži

Pojďme si vyzkoušet venku v přírodě, jak budeme vnímat a cítit jednotlivé prvky a zažít si je, doslova, na vlastní kůži.

Oheň – to je sluníčko a teplíčko a každý si je rád užije. Oheň je světlo a život, radost a hra. A určitě mi dáte za pravdu, že ranní probuzení se sluníčkem a jeho hřejivými paprsky, které vás pohladí, je tím nejlepším začátkem dne. Hned máme lepší náladu a těšíme se, až vyrazíme někam ven. Teplý večer přímo láká zůstat venku, zapálit oheň, sednout si do kruhu a dívat se do plamenů.

Země – to je naše matka Země, hlína, kameny, skály, hory, cesty v lese. Do země zasejeme semínko a vznikne nový život. Země nám dává pocit opory a stability. Zkuste si sundat boty a chodit alespoň chvilku bosky. A vnímejte ten pocit, spojení se zemí. Je rozdíl brouzdat se ranní rosou nebo rychle našlapovat po horkém písku nebo opatrně chodit po kamenech.

Kov – vzniká v zemi a každého asi napadnou drahé kovy, zlato a stříbro. Kov je spojený s komunikací a se zvukem. Po řece pluje parník a pozdraví nás sirénou. U večerního táboráku hrajeme na kytary a vyprávíme si příběhy a zážitky.

Voda – naše tělo je z 80% tvořeno vodou. Bez vody dlouho nepřežijeme. V teplých letních dnech je voda tím nejlepším osvěžením. Všichni milujeme moře, řeky, jezera, rybníky, potoky, bazény…houpání se na vlnách, plavání, potápění, romantické vyjížďky loďkou po řece, brouzdání se po kotníky vodou…Džbán s vodou, mátou a limetkou nám uhasí žízeň a  báječně osvěží naši mysl.

Dřevo – to jsou stromy a rostliny. Zelené lesy a rozkvetlé louky. Zelená barva uklidňuje a léčí. Procházky lesem jsou velmi inspirující a uklidňující. Těšíme se, až půjdeme do lesa na houby. Milujeme vůni dřeva. Takové štípání dříví je úžasná terapie, jak vybít vztek a agresivitu a ještě nám přinese užitek.

…a všech 5 prvků pěkně pohromadě

Jdete na výlet lesem a slunce prosvítá korunami stromů. Cesta vede podél potoka. Vidíte i slyšíte, jak voda zurčí, dovádí a poskakuje po kamenech.                                                                                              Sednete si na břeh potoka, sundáte boty a nohy ponoříte do chladivé vody. Slastí přivřete oči a tvář nastavíte slunečním paprskům.

Nebo si lehnete do trávy. Pozorujete, jak po obloze plují mraky a vytvářejí nápadité obrazce. Vzpomenete si, že když jste byli dětmi, milovali jste koukat na mraky. Pustili jste uzdu své fantazie a překřikovali jste se, co právě na obloze vidíte.

Ležíte na pláži tak, že jednu ruku máte ve vodě. A vždy, když se pohnete, cítíte pod zády oblázky, které vás jemně masírují. Sluneční paprsky na vašem těle kreslí obrazce po slané vodě. Prsty si pohráváte s pískem ve vodě. Neexistuje nic, jste jen vy, vaše tělo, kameny, teplo a šplouchání vln.

Vypněte mobily a vyndejte z uší sluchátka.

Dovolte si na pár chvil jen tak být, zavřít oči, ztišit svoji mysl a vnímat a cítit tu krásu kolem.

Přeji nám všem požehnané léto, spoustu dobrodružství a nových objevů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *